Náš chov

Základem našeho chovu se staly v r. 2009 jalovice Lunula a Lumpice. O pár měsíců později jsme zakoupili ještě Lučinu, ale po roce jsme ji prodali, protože neměla průkaz původu a my jsme se rozhodli produkovat plemenný materiál, tedy telata s původem.

Plemeno Galloway nás oslovilo i proto, že se jedná o klidné plemeno. Naše krávy to jen potvrzují. Když jsme ty první dvě přivezli, měli jsme trochu strach otevřít přívěs. Mysleli jsme, že se na nás vyřítí dvě jízdou vydivočelé jalovice. Jaké bylo ale naše překvapení, když z přívěsu velmi pomalu a důstojně vykráčela dvě odrostlá telata, která se po pár krocích začala pást jakoby u nás byla odjakživa! Dlouho to vypadalo, že naše krávy k rychlejšímu pohybu nevyprovokuje vůbec nic. Teprve mnohem později jsme je občas pozorovali jak se z nějakého důvodu rozeběhly, např. když se rozeběhly ovce, které ovšem běžely za vidinou něčeho dobrého. I když jsme si chtěli některou z krav pohladit (což ony zrovna neměly zájem), tak jen udělaly úkrok dozadu, ale žádné prudké pohyby. 

Krávy jsou to ale nadmíru zvědavé! Když začneme něco venku dělat, určitě se přijdou podívat, aby o něco nepřišly. Zpočátku bylo také zajímavé pozorovat jak se shodnou krávy s ovcemi. Ovce se nejprve hodně bály, takže krávám ustupovaly. Časem si ale na sebe zvykly, takže krávy i ovce žraly z jednoho seníku a pily z jedné napáječky. Náš mladý beran se dokonce občas přetlačoval s Lučinou - hlava proti hlavě. No, je jasné, že beran to nemohl vyhrát. S chovem ovcí jsme ale skončili v r. 2010, neboť jsme usoudili, že krávy budou stačit na spasení našich pozemků i na práci a vlastně s tím záměrem jsme krávy kupovali.

Galloway je i nenáročné plemeno na ustájení i krmení. Spíše pro náš dobrý pocit mají naše krávy přístřešek, ten ale využívají jen ve chvíli deštivého a větrného počasí. I v zimě leží klidně na sněhu na pastvě. Na krmení jim stačí v létě pastva, v zimě senáž a seno. Jádrem vůbec nekrmíme. Jádro dostávají jen jako pochoutku občas (tak 1x - 3x měsíčně hrst každé). Potřebovali jsme je naučit, že kýbl = něco dobrého, aby bylo možné je na něco nalákat na zimoviště v případě, že bude nutno s nimi manipulovat. Osvědčilo se i nakrájet jablka, tuto pochoutku si vezmou i z ruky a za kýblem půjdou "světa kraj".   

Průkazy původu